A r k i v a l i a

Luettelo - Katalogen

Luettelo - Katalogen sisältää materiaalia jonka Arkivalia julkaisee netissä ja josta saattaa olla yleinen kiinnostus.

Arkivalia lisää aiheita kun niitä sopivasti löytyy.

Kieli, suomi tai ruotsi 

Arkistokokoelmat on kirjoitettu suomeksi tai ruotsiksi tai molemmilla kielillä, ensisijaisesti tallentajan ja lahjoittajan kielen mukaan.

Hakuohjeet

Hakukenttään Hae! voi syöttää yhden tai useamman avainsanan. Voit etsiä nimellä ja sanalla. Haussa voidaan käyttää myös avainsanoja ja aihesanoja. Avainsanat voivat olla nimiä, kuten Hindersby tai Lundell, avainsanat ovat substantiivejä, kuten esim. koulu tai torppa.

Alaviivoja käyttämällä on mahdollista etsiä tiettyä sanajärjestystä, kuten Kertomuksia_Lapinkylästä (kirjan nimi) tai Bengt_Welin (tekijä). Sillä ei ole merkitystä, käytätkö haussa pieniä vai isoja kirjaimia.

1025

Ida Penttilän käsin kirjoitettuja muistiinpanoja taisteluista vuonna 1918.
Arkivnumren 1002-1074 bildar Gamla hembygdssamlingen. Samlingen består av mindre samlingar som donerats till Kyrkslätts hembygdsförening. Gamla hembygdssamlingen tillhör Kyrkslätts hembygdsförening, som deponerat den i Arkivalia. | Arkistonumerot 1002-1074 muodostavat Vanhan kotiseutukokoelman. Kokoelma koostuu Kirkkonummen kotiseutuyhdistykselle lahjoitetuista useista pienistä kokoelmista. Vanhan kotiseutukokoelman omistaa kotiseutuyhdistys, joka on tallettanut sen Arkivaliaan.

1025 Arkivbildare: Ida Penttilä. Handskrivna anteckningar på finska om strider 1918.

Ida deltog i inbördeskriget 1918 på de vitas sida. Anteckningarna handlar om händelser i nuvarande ryska Karelen.
Det finns inte uppgifter bevarade om hur och varför anteckningarna hamnat hos Kyrkslätts hembygdsförening.
*****
1025 Arkistonmuodostaja: Ida Penttilä. Käsin kirjoitettuja muistiinpanoja suomeksi taisteluista vuonna 1918.

Ida Penttilän muistelmat osallistumisestaan sisällissotaan vuonna 1918 valkoisten puolella.
Kirjoitettu puhtaaksi 1934.
Ida oli kotoisin Lapualta.
Tapahtumat, joista hän kirjoittaa tapahtuivat nykyisessä rajantakaisessa Karjalassa.
Syy ja tapa aineiston päätymiselle Kirkkonummen kotiseutuyhdistyksen haltuun eivät ole tiedossa.

Tid
1918 - 1934