A r k i v a l i a

Tietokanta 

Tietokanta sisältää materiaalia jonka Arkivalia julkaisee netissä ja josta saattaa olla yleinen kiinnostus.

Arkivalia lisää aiheita kun niitä sopivasti löytyy.

Kieli, suomi tai ruotsi 

Arkistokokoelmat on kirjoitettu suomeksi tai ruotsiksi tai molemmilla kielillä, ensisijaisesti tallentajan ja lahjoittajan kielen mukaan.

Hakuohjeet

Hakukenttään Hae! voi syöttää yhden tai useamman avainsanan. Voit etsiä nimellä ja sanalla. Haussa voidaan käyttää myös avainsanoja ja aihesanoja. Avainsanat voivat olla nimiä, kuten Hindersby tai Lundell, avainsanat ovat substantiivejä, kuten esim. koulu tai torppa.

Alaviivoja käyttämällä on mahdollista etsiä tiettyä sanajärjestystä, kuten Kertomuksia_Lapinkylästä (kirjan nimi) tai Bengt_Welin (tekijä). Sillä ei ole merkitystä, käytätkö haussa pieniä vai isoja kirjaimia.

Helsingfors med omgivningar och Borgå

Helsingfors, Borgå, resehandböcker, Kyrkslätt

Turistföreningens resehandböcker I,
Med karta av Helsingfors omgivningar
Helsingfors - Esbo - Kyrkslätt - Sjundeå. ss. 141 - 147

Paikan kuvaus
.
Tid
1928
Mediatunnus
D