A r k i v a l i a -  Kirjasto 

Kirjastoluettelo

Arkivalian ja Kirkkonummen kotiseutuyhdistyksen kirjastoluettelo.

 

Kirjoja voi tutkia, valokuvata ja lukea Arkivalian kokous- huoneessa, mutta kirjoja ei lainata.

Tällä sivulla kirjoja voi hakea ja lajitella nimen/aakkosjärjestyksen tai ajan/julkaisuajankohdan mukaan.

Arkivalian kirjastoluettelo:

Kirjat Arkivalian kirjastossa on merkitty merkinnällä: "ägare: Arkivalia".

Kirkkonummen kotiseutuyhdistyksen kirjasto:

Kirjat kotiseutuyhdistyksen kirjastossa on merkitty merkinnällä: "ägare: Kyrkslätts hembygdsförening, referensbiblioteket".

Arkivalian kirjastoluettelo

Läs mera ...

Kotiseutuyhdistyksen kirjastoluettelo

Läs mera ...

Johan.Evert.Rosbergin kirjoittamat kirjat

( J.E. Rosbergin kokoelma )

Lue lisää ...

Luokitus

Mediatunnus

Lue lisää ...

 

Det Oförgätliga Kyrkslätt

Kyrkslätt, minnen från 1914 - 1918,
Kyrkslätts hembygdsförenings skrifter nummer VII

Helge Jansson förblev sin hembygd trogen under hela sitt liv. Fastän han på grund av sin lärarverksamhet var bosatt i huvudstaden, bevarade han oavbrutet kontakten med Kyrkslätt och deltog med ospard möda i kulturarbetet inom socknen.

Det Oförgätliga Kyrkslätt är en brett upplagd bygdeskildring från det första världskrigets år fram till 1918. Författaten berättar om arbetet på åker och äng, om släktbjudningar, läsförhörskalas, kvarnfärder, m.m. Vi stiftar bekantskap med original både bland bönder och torpare och får lyssna till gånglåtar och genuina kyrkslättsvisor, som sjöngs under vardag och fest.
Dyningarna från det stora kriget nådde också Kyrkslätt. Kosacker slog sig ner i bygden. Med vaket intresse följde ortsborna krigshändelserna ute i Europa och i livliga diskussioner gav man uttryck åt sina tankar och stämmningar. Men händelserna ryckte närmare och det började blåsa hårda vindar över landet. Sigurdskårens män fick göra sin insats i kampen för frihet och fosterland.
Boken är ägnad minnet av alla de hädangångna sockenbor, som en gång röjde mark och visade väg. Som en röd tråd går genom boken författarens varma kärlek till hembygden och dess folk.

En tjugotal fotografier pryder den vackra boken.
(Bakpärm)

Boken var publicerad under parentes året 1953 i Helsingfors.

Henkilöt
författare: Jansson, Helge
utgivare: Söderströms & C:o Förlagsaktiebolag
ägare: Kyrkslätts Hembygdsförening rf
Tid
1953
Tyyppi
Painettu tekstijulkaisu
Mediatunnus
H3 K