A r k i v a l i a
Databasen visar galleri

 

Databasen innehåller ett plock ur materialet i Arkivalias samlingar med anknytning till Kyrkslätt.

Klicka på Bild, Dokument, Text eller Tryckt publikation och sedan på den bild du vill bekanta dig med för att se beskrivningen för objektet.

Samling: Sortering enligt samling i arkivet (varje samling kan innehålla ett eller flera objekt som visas för alternativet "Visar lista") genom att klicka på bilden visas beskrivningen för samlingen ifråga.

Alla: Alla samlingar och objekt som visas i Katalogen.

Majakoiden ja luotsien Porkkala

Kirkkonummi, Majakka, Luotsi. Porkkala

Majakoiden ja luotsien Porkkala kertoo tarinan epäonnisesta, mutta uljaasta Rönnskärin majakasta ja sen haastajasta, punaisesta Kallbådasta, Kumpikin tervehtil yhä Ruotsin-laivalla matkaavia Suomenlahdella.

Porkkalan tarina jäisi vajaaksi ilman Rönnskärin ja Kallbådan lähisaaria. Toisessa maailmansodassa niitä kalkkia yhdisti yhteinen vihollinen. Neuvostoliiton ilmavoimat. Näiden saarten sotapäiväkirjat kertovat tarinaansa saarten arjesta ja kohtalokkaista hetkistä sodan meiskeissä.

Luotsaus on jatkunut Porkkalassa yil 400 vuotta. Porkkalan miehet ovat luotsanneet laivoja idästä, lännestä ja etelästä, usein henkensä kaupalla. Tämä kirja kertoo heidän sankariteoistaan, mutta myös traagisista kohtaloista. Osan tarinaa kertovat kuvaukset kymmenistä haaksirikoista ja niistä muistuttavat hylyt.

Majakoiden ja luotsien Porkkala kutoo yhteen laivat luotsit, majakat ja sodat Porkkala on ollut vuosisatoja sotilaspoliittisesti tärkeä alue, millä on ollut vaikutuksensa myös Porkkalan asukkaiden elämään. Kirjan keskeistä antia onkin majakka ja luotsikansan arjen ja elämän kuvaus sodassa ja rauhassa iloineen ja suruineen.

Tämän kirjan on koonnut Suomen Majakkaseuran historiaryhmä. Teksti perustuu alkuperäislähteisiin kuten viranomaisten kirjeenvaihtoon, vanhoihin. lehtiartikkeleihin, kirjallisuuteen sekä useisiin haastatteluihin. Sirpa Hammarin upea kuvitus herättää eri aikakaudet eloon.