A r k i v a l i a
Databasen visar lista

 

Databasen

Databasen innehåller ett plock ur materialet i Arkivalias samlingar vilka alla har anknytning till Kyrkslätt.

Klicka på Annan typ, Bild, Dokument, Fysiskt objekt, Text eller Tryckt publikation och sedan på länken under rubrikan Titel för det objekt du vill bekanta dig med.

 

Samling: Sortering enligt samling i arkivet (varje samling kan innehålla ett eller flera objekt)

 Mera information om
 samlingen erhålles
 genom att klicka på .

 

Alla: Alla samlingar och objekt som visas i Katalogen.

Katalogen är förverkligad som ett samarbete mellan Digihem och Webbhuset. Digihem är Finlands svenska hembygdsförbunds satsning på det lokala digitala kulturarvsmaterialet.

Kieli, suomi tai ruotsi 

Arkistokokoelmat on kirjoitettu suomeksi tai ruotsiksi tai molemmilla kielillä, ensisijaisesti tallentajan ja lahjoittajan kielen mukaan.

Språk, finska eller svenska

Arkivsamlingen är skriven på svenska, finska eller på båda språken enligt donatorns eller deponentens språk.

Sökanvisningar

I fältet Sök! inskrivs ett eller flera sökord. Man kan söka med namn och ord. Också nyckelord och ämnesord kan änvändas i söket. Nyckelord kan vara namn som Hindersby och Lundell, ämnesord är substantiv som t. ex. skola och torp.

Genom att använda citationstecken (”) går det att söka en specifik ordföljd så som "Det oförgätliga Kyrkslätt" (boktitel) och "Hjördis Nyman" (författare). Det gör ingen skillnad om man använder små eller stora bokstäver i söket.

Mitt förlorade paradis, bilder och minnen från Obbnäs och omnejd

Kyrkslätt, Obbnäs, arkipelag, vikingar, Hansa, nartur

I sin bok "Mitt förlorade paradis" skildrar Rafael Lindqvist Obbnäsbygden. Han berättar om dess folk sådant det levde där i helg och söcken och om dess naturliv. Rafael Lindqvist går långt tillbaka i tiden och talar om vikingatåg och hanseatiska handelsfärder, men han beskriver också folklivet där borta intill senaste tid. Hans jaktskidringar kommer förvisso att väcka genklang hos varje älskare av ett sunt friluftsliv och narturdyrkaren njuter av de målande naturbeskrivningarna från denna fagra nejd.

Ett alldeles särskilt omnämnande förtjänar det unika illustrationsmaterial, som författaren hopbragt ach som på ett säreget och vemodigt sätt bringar i erinran allt det vi mistat i Obbnäsbygden.

Innehåll
I Hymn till Obbnäs skärgård
II Fornnordiska anor
III Vägen till Obbnäs
IV Kasaberget och Obbnäsbergen
V Fågelsundet
VI Obbnäsgård
VII Obbnäs-arkipelagen
VIII Herrgårdar, gårdar och villor
IX Vitträsk och Svarträsk
X Lill-Emmas stora dag
XI En sommar i Bergviken och en höstnatt
XII Jakt och fiske
XIII Ett brev

Tid
1946
Media id/signum
H3 K